W co gra Julia Wieniawa, a w co Nergal? Zaskakujące pasje gwiazd

Chociaż planszówki przeżywają ostatnio renesans, wciąż o tego rodzaju rozrywkach rzadko mówią celebryci. A przynajmniej w Polsce. W Europie Zachodniej często i zawodowi sportowcy z chęcią opowiadają o swojej pasji.

Obrazek do artykułu - W co gra Julia Wieniawa, a w co Nergal? Zaskakujące pasje gwiazd

Fanem Scrabble jest między innymi Olivier Giroud. Słowa z liter układa też jego kolega z reprezentacji N’Golo Kante, czy legenda tenisa Serena Williams, o czym zresztą niedawno pisaliśmy. Jak jednak rzecz się przedstawia, jeżeli chodzi o polskich celebrytów?

 

Robert Lewandowski

Polskiego supernapastnika nie trzeba nikomu przedstawiać. Snajper Bayernu i reprezentacji Polski został wybrany najlepszym piłkarzem roku 2020, bije kolejne strzeleckie rekordy i wciąż wydaje się coraz lepszy. O jego popularności może świadczyć fakt, że w zawodach Scrabble zawodnicy z całego świata układają słowa z liter związane z jego nazwiskiem. W Internecie rozgorzała nawet w pewnym momencie dyskusja, czy w anglojęzycznej wersji Scrabble nie dodać słowa „Lewy”! Sam Lewandowski skupia się jednak przede wszystkim nie na szumie wokół siebie, a skutecznej grze. Latem 2020 wygrał wraz z klubem Ligę Mistrzów, dołączając ten tytuł do bogatej listy trofeów. Tak naprawdę do szczęścia brakuje mu już tylko sukcesu z reprezentacją. Okazja do osiągnięcia go nadarzy się już niedługo, na Euro 2021. Niewielu fanów Lewandowskiego jednak wie, że gra on również w planszówki. Ze względu na treningi rzadko ma okazję mierzyć się ze znajomymi, ale często grywa ze swoimi dziećmi. Może zostaną one kiedyś Lewandowskimi Scrabble, „strzelając” przeciwnikom jak najlepiej punktowane słowa z liter?

Michał i Mateusz Ligoccy

Snowboardziści Michał i Mateusz Ligoccy są profesjonalistami w każdym calu. Ich kariera w tym zdobywającym coraz większą popularność zimowym sporcie od początku rozwijała się bardzo dynamicznie. Michał zadebiutował w zawodach Pucharu Świata, mając niecałe 17 lat! Dokładnie zresztą tak jego starszy brat. Oboje startowali na igrzyskach w Turynie, Vancouver i Soczi, w tych pierwszych rywalizując nawet w tej samej konkurencji. W Pjongczang zobaczyliśmy zaś jedynie Mateusza. Ciężko powiedzieć, czy są szanse na jego start w Pekinie. Z pewnością jednak obaj bracia rywalizować będą dalej w… Scrabble. Zarówno Michał jak i Mateusz układają bowiem słowa z liter. Nie zdradzili wprawdzie, który z nich wygrywa częściej, jednak możemy się spodziewać, że podobnie jak na stoku, rywalizacja pomiędzy nimi jest niezwykle wyrównana!

Anna Popek

Dziennikarka ma na swoim koncie wiele sukcesów redaktorskich. Przeszła między innymi prestiżowe szkolenie BBC, przygotowujące do kompleksowej realizacji programów telewizyjnych. Występowała również w kilku polskich serialach, a nawet rozpoczęła karierę polityczną, pełniąc funkcję doradcy Ministra Finansów Grzegorza Kołodki. Do dziś jej nazwisko gwarantuje wysoką oglądalność telewizyjnych programów. Niewielu jednak wie, że dziennikarka układa również słowa z liter. Brała ona udział w charytatywnym turnieju Scrabble, rywalizowała również o miano mistrza w swojej branży z Grzegorzem Miecugowem.

Grzegorz Miecugow

Nieżyjący już niestety dziennikarz słynął z zamiłowania do Scrabble. Współpracujący przed laty z TVP, a potem z TVN-em Miecugow zamienił nałóg palenia właśnie na jak najlepiej punktowane słowa z liter. Podobno to zamiłowanie do tej planszówki i długie spacery pozwoliły mu się pozbyć nikotynowego głodu. Uczestniczył w wielu turniejach, zarówno tych charytatywnych, organizowanych tylko dla dziennikarzy jak i otwartych. W jednym z wrocławskich stowarzyszeń scrabblistów odbywa się zresztą konkurs Scrabble o nazwie Gumowiec (a jest to anagram od nazwiska dziennikarza). Uczestnicy układają w nich wyrazy z liter, aby upamiętnić Miecugowa, który przez wiele lat grał w tym klubie.

Janusz Korwin-Mikke

Kontrowersyjny polityk Konfederacji nie chwalił się ostatnio aktywnością związaną z planszówkami. Chociaż pojawiał się na festiwalu fantastyki „Pyrkon”, na którym spotykają się między innymi ich miłośnicy, nie zdradził, czy obecnie układa słowa z liter albo grywa w innego typu gry. Nie wszyscy wiedzą jednak, że w przeszłości był mistrzem Polski w brydżu. Polski polityk na studiach utrzymywał się z gry w tę karciankę. Karierę zawodowego brydżysty wznowił kilka lat później, dostając się do kadry narodowej. Napisał również kilka podręczników do tej gry, próbując promować tę dziedzinę sportu planszowego.

Donald Tusk

Innego rodzaju planszówki ceni sobie najbardziej Donald Tusk. Twórca Platformy Obywatelskiej w ramach aukcji charytatywnej zapraszał kiedyś na partyjkę Scrabble do Brukseli. Chociaż cel był szczytny, polityk przyznaje też, że po prostu lubi układać słowa z liter. Poza znajomością słów ważne jest w tej grze w końcu strategiczne myślenie, a to jedna z cech, które mogą zdecydować o triumfie w Scrabble. Kolejną jest sportowy głód wygrywania. Kto więc okazywałby się lepszy – sportowcy czy politycy?

Marta Dyks

A może modelka? Jedną z branżowych fascynatek planszówek jest Marta Dyks. Polka pokazywała się na wybiegach całego świata, między innymi na pokazach Johna Galliano, Phillippa Plein’a i Rodarte. Modelka poza sukcesami na arenie międzynarodowej lubi również rywalizować w planszówki. W przeciwieństwie do wielu osób z tej listy nie interesuje jej jednak tylko wyszukiwanie najdłuższego słowa z liter, gra w Monopoly czy karty, ale również znacznie bardziej wyszukane produkcje. Do jej ulubionych mają należeć Catan, Odjechane nosorożce, 7 cudów świata, Gra o tron czy Activity! Można tylko jej pozazdrościć zapału do testowania ze znajomymi kolejnych planszówek, z których przecież nie wszystkie prezentują tak wysoki poziom jak te wyżej wymienione.

Nergal

Adam Darski, znany bardziej jako Nergal, mroczny lider metalowego zespołu Behemoth, też grywa w planszówki. Nie wiadomo, czy układa słowa z liter – muzyk jest w tej kwestii, tak jak w wielu innych, bardzo enigmatyczny. Wiadomo jednak, że należy do fanów mniej znanej planszówki o dużo mówiącej nazwie „Kleropol”. Znany z wyrażania wielokrotnego sprzeciwu wobec działań polskiego Kościoła Katolickiego Nergal podobno z satysfakcją gra w planszówkę, która ma według intencji autorów skupiać się na głośnym w ostatnim czasie problemie uprzywilejowania kleru. Chociaż gra wzbudza duże kontrowersje, rozegrano już pierwsze Mistrzostwa Polski Kleropolu. Nie mamy jednak żadnych informacji, czy wziął w nich udział Nergal.

Julia Wieniawa

Wschodząca gwiazda polskiego kina często jest określana jako jedna z najzagorzalszych fanek gier planszowych wśród młodego pokolenia polskich celebrytów. Na swoim Instagramie pisze nieraz o spędzaniu w ten sposób wolnego czasu. Julia Wieniawa określiła się nawet w pewnym momencie, wraz ze swoimi planszówkowymi towarzyszami jako „ostrzy gracze”. Zapytała też swoich fanów o to, jakie planszówki mogą jej polecić. Wśród komentarzy pojawiały się najbardziej znane gry. Obserwujący Wieniawę polecali jej układanie najdłuższego słowa z liter, odmianę Scrabble, czyli Literaki, czy Monopoly. Pojawiały się też jednak mniej oczywiste propozycje, takie jak Catan, Cytadela, Tajniacy i Dixit, a nawet produkcje autorskie, jak na przykład Wege Wojny czy… Janusz i Grażyna na wakacjach. Ze względu na mnogość wymienionych tytułów Julia Wieniawa raczej nie miała okazji przetestować wszystkich z nich, ale zarówno jej zainteresowanie tematem jak i odzew komentujących to dobrych znak zarówno dla fanów wyszukiwania najdłuższego słowa z liter jak i wszystkich podobnych gier. Skoro najbardziej znani celebryci spędzają tak czas, renesans planszówek jest już niepodważalnym faktem!

29 stycznia 2021