Słownik Scrabble - co to jest i jak z niego korzystać?

Już w latach 90-tych dużą popularnością cieszyła się gra Scrabble. Losowanie liter zamieszkujących w welurowym woreczku i składanie z nich wyrazów owocowało żywymi emocjami i prawdziwymi wypiekami na twarzach graczy. Mimo upływu lat nic w tej kwestii się nie zmienia.

Obrazek do artykułu - Słownik Scrabble - co to jest i jak z niego korzystać?

Scrabble doczekały się wielu odpowiedników – w naszym kraju rządzą między innymi Literaki. Mało tego, poza planszówkami w sieci pojawiły się również narzędzia, które pomagają nam poszerzać kompetencję potrzebne do zostania prawdziwym mistrzem słowa! Mamy tu na myśli między innymi słownik Scrabble online. Co to takiego i jak z niego korzystać? Sprawdźmy!

 

Słownik Scrabble - historia gry i informacje o narzędziu

Chyba każdy wie, jak wygląda i na czym polega gra w Scrabble. Została ona wymyślona w 1931 roku przez bezrobotnego wówczas architekta, Alfreda Buttsa. Co ciekawe, jedna z najchętniej wybieranych gier słownych na świecie z początku nie zainteresowała żadnej z najpopularniejszych wytwórni gier planszowych – wszystkie oceniły ją jako zbyt nudną. W związku z tym była ona produkowana przez wynalazcę i emerytowanego urzędnika państwowego, Jamesa Brunota, własnoręcznie w garażu. Panowie wykonywali dwieście egzemplarzy tygodniowo. Obecnie to jedna z najpopularniejszych gier słownych na świecie.

 

W Scrabble i literaki może grać od 2 do 4 osób. Losują one płytki z literami (w wersji polskiej gra się stoma płytkami, z czego na 98 są litery, a dwie to tak zwane blanki – mogą być dowolną brakującą nam do stworzenia wyrazu literą), z których na kwadratowej planszy układane są nowe słowa z liter. Każde z nich musi wykorzystywać przynajmniej jedną literę, która już jest na planszy. Satysfakcja z dokładania kolejnych wyrazów gwarantowana!

 

Z biegiem lat i postępem technologii w sieci powstało wiele przydatnych narzędzi, które pozwalają nam doskonalić swoje umiejętności w tej słownej dyscyplinie. Mamy na myśli na przykład słownik Scrabble online. To sprytna i bardzo prosta w obsłudze aplikacja, która pozwoli nam sprawdzić, czy wymyślony przez nas wyraz faktycznie jest dopuszczalny w grze i przypadną nam za niego bonusowe punkty. To jednak nie wszystkie cuda, jakie nam oferuje!

 

Słownik Scrabble online - jak działa?

Jeśli jeszcze nie znacie bliżej tego cudu, pora nadrobić zaległości. Zwłaszcza jeśli szykuje się kolejna ciekawa potyczka słowna z przyjaciółmi! Słownik Scrabble Literaki bazuje na Oficjalnym Słowniku Polskiego Scrabblisty, który ukazał się w 1998 roku. Jego zawartość wielokrotnie się zmieniała i nadal jest to “organizm żywy”. Słownik Scrabble, który bez problemu znajdziemy w sieci, umożliwia szybkie sprawdzenie, czy dołożony przez nas wyraz zapewni nam kolejne cenne punkty, czy raczej zostanie odrzucony przez współgraczy. Mało tego! Dzięki niemu możemy dodatkowo zobaczyć, jakie wyrazy możemy ułożyć z posiadanych przez nas liter! To nie tylko spore ułatwienie, ale także możliwość ciągłego podnoszenia swoich kompetencji i poszerzania słownictwa. Podczas pojedynku w Scrabble lub literaki – bezcenne.

 

Słownik Scrabble polski to stosowna pomoc, gdy ograniczamy się jedynie do naszego rodzimego języka. Bardziej wtajemniczeni gracze lub ci poszukujący dreszczy emocji, mogą sięgnąć na przykład po wersję w języku angielskim! Słownik Scrabble przyda się wtedy podwójnie – przynajmniej na początku, gdy będziemy poznawać nowe oblicze tej dobrze znanej nam gry.

 

Słownik Scrabble (aplikacja online) działa na zasadzie wyszukiwarki. Wystarczy wpisać stworzony na bazie posiadanych przez nas liter wyraz i sprawdzić, czy faktycznie możemy liczyć na dodatkowe punkty! Proste jak drut, prawda?

 

Słownik Scrabble Literaki - jak jeszcze możemy go wykorzystać?

Opisywana przez nas aplikacja sprawdzi się nie tylko podczas gry w Literaki czy Scrabble. Dzięki niej możemy zadbać także o nieustanne poszerzanie swojego słownictwa, odpowiedni trening (nawet bez towarzystwa!) czy staranne prześledzenie swoich ruchów w minionej rozgrywce.

 

Słownik Scrabble aplikacja jest stworzony w taki sposób, by odpowiadać na szereg oczekiwań użytkowników. W zależności od tego, na który słownik online się zdecydujemy, będziemy mogli nie tylko sprawdzić wymyślone przez nas słowo, ale także wesprzeć się tymi zaserwowanymi przez program. Mało tego – to zmyślne urządzenie możemy filtrować, by szukać wyrazów na określoną literę z tych, które posiadamy lub do której chcemy się akurat “podpiąć” na planszy. Ustawimy sobie bez problemu również długość tworzonego słowa. I choć już to brzmi na zaawansowane działanie – najlepsze zostawiliśmy na koniec!

 

Niektóre słowniki dla graczy w Scrabble mają wbudowany moduł trenera. Dzięki niemu możemy zadbać o codzienną praktykę bez konieczności proszenia o satysfakcjonującą partyjkę członków rodziny lub znajomych. Gdyby i tego było nam mało, w ramach nauki możemy prześledzić historię naszej wcześniejszej gry dzięki analizatorowi, sprawdzić, ile szans na ułożenie perfekcyjnego wyrazu straciliśmy i jak dużo punktów przeszło nam koło nosa! Frustrujące, ale pozwalające wzrastać w umiejętnościach.

 

Słownik Scrabble - podsumowanie

Powyżej w sposób wyczerpujący opisaliśmy słownik Scrabble. Wiemy już, że ten przyda się podczas pojedynków w Literaki i inne popularne gry bazujące na układaniu wyrazów z liter. Choć użycie słownika online jest proste, jego funkcje mogą być zaawansowane. Co zyskamy?

 

  • Znajdziemy kilka propozycji słów, które ułożymy na bazie posiadanych liter.

  • Przy użyciu filtra zawęzimy poszukiwania do słów z konkretną liczbą liter.

  • Możemy zaznaczyć, na jaką literę ma zaczynać się poszukiwane słowo oraz jakie litery musi mieć w środku, byśmy mogli podłączyć się do wyrazów istniejących już na planszy.

  • Słownik Scrabble online sprawi, że będziemy mogli bez skrępowania trenować – o każdej porze dnia i nocy, bez proszenia znajomych o towarzystwo!

  • Analizator to nasz sposób na prześledzenie wcześniejszej rozgrywki – przemyśl każdy ruch, wyciągaj wnioski i wzrastaj przy kolejnych grach!

  • Słownik Scrabble polski to świetne wsparcie dla układających wyrazy w naszym ojczystym języku. Możemy jednak zdecydować się między innymi na aplikację w wersji z wyrazami po angielsku.

  • To także nauka nowych wyrazów, wzbogacania słownictwa i nieprzerwanej nauki w przyjemny i łatwy sposób!

 

Opisywane narzędzia, które znajdziemy w sieci, najczęściej bazują na Oficjalnym Słowniku Polskiego Scrabblisty. Dzięki temu możemy być pewni, że otrzymamy rzetelne informacje, a stworzone przez nas wyrazy faktycznie są dopuszczone do użytku podczas gry. To jak, gotowi na pasjonującą partyjkę?

1 lutego 2021